Skip to content

Viss, kas Tev ir jāzina par akumulatoriem.

Viss, kas Tev ir jāzina par akumulatoriem.

Nevienam nav noslēpums, ka mēs autospecos tirgojam daudz un dažādus auto un moto akumulatorus. Bieži vien klienti mums prasa dažādus jautājumus par akumulatoriem, piemēram, kāda atšķirība ir starp parasto skābes, EFB un AGM akumulatoriem? Vai manai automašīnai var likt vājāku vai jaudīgāku akumulatoru? Ko nozīmē tie cipari uz akumulatora? Kāpēc man ir jāliek AGM? Man vajag lētāko uz pārdošanu… Tā ir tikai maza daļiņa no jautājumiem, uz kuriem mēs atbildam katru dienu :)

Visbiežāk uzdotais jautājums ir – ko nozīmē cipariņi uz akumulatoriem?

Pārsvarā visi auto akumulatori ir 12V, mēdz būt arī 6V, bet tie ir retāk, smagajiem auto 24V, tas nozīmē, ka tur stāvēs 2 12V akumulatori. 12V akumulatori ir paredzēti 12V elektrosistēmai vai 24V akumulatori – 24V elektrosistēmai. Tas ir arī viss, kas Tev ir jāzina par voltāžu un nav vajadzības vairāk iedziļināties.
Svarīgākie cipari uz akumulatoru ir tie, kas apzīmē akumulatora ietilpību un palaides strāvu jeb akumulatora spēju atdot strāvu. Akumulatora ietilpība tiek apzīmēta ampērstundās (Ah), bet akumulatora palaides strāva var tikt apzīmēta 4 dažādās skalās. Līdz ar to, ja cilvēks nav speciālists, tad viņam būs grūti orientēties akumulatoros. Visizplatītākā skala pie mums Eiropā ir EN skala, tas nozīmē, ka palaides strāva tiek norādīta pēc EN skalas. Piemēram, akumulators 77Ah (ampērtsundas) 760A (palaides strāva) 12V (volti). Pa lielam tas ir arī raksturo akumulatoru kā tādu pēc šiem parametriem.

Ko nozīmē akumulatora ietilpība un palaides strāva?

Ietilpība nozīmē – cik ilgi akumulators spēs griezt motoru, palaides strāva nozīmē – cik vienā īsā laika sprīdī spēj atdot jaudu. Akumulatora palaides strāva un ietilpība ir saistītas, jo lielāka ietilpība, jo lielāka palaides strāva. Bet, ir arī izņēmumi, piemēram, 2000. gadu Voyager bija speciālas konstrukcijas AGM akumulatori. Akumulators bija izmēros mazs, ietilpība 50Ah, bet palaides strāva bija 900A. Tādu parametru akumulators nespēj griezt ilgi, bet palaides strāva ir ļoti jaudīga. Salīdzinājumam – parastajiem 50Ah akumulatoriem palaides strāva ir apmēram 450A, tam bija 2 reizes lielāka.

Kādi ir akumulatora veidi – AGM, EFB, parastie un želejas.

Pie mums pārsvarā ir 3 populāri akumulatora veidi: parastie skābes, EFB un AGM akumulatori. Īsumā – standarta akumulatoram ir 40000 starti, EFB – 270000 starti, bet AGM – 360000 starti.
– Parastas konstrukcijas akumulators, tātad svina plates un elektrolīts. Šos akumulatorus nedrīkst dziļi izlādēt. Piemēram, parastam skābes akumulatoram būtu tā, ka svins pārvēršas par sulfātu un viņš var nobirt vai nokrist akumulatora lejas daļā, un vēl var salaist uz īso tās svina plates un akumulators jāmet ārā.

– AGM (Absorbent Glass Mat) – svina plates, bet tas svins ir uzlabots, elektrolīts un sabērts iekšā stiklšķiedras pulveris, tur iekšā nav vairāk šķidrums, var pat apgāzt otrādi, nekas ārā neizlīs. Akumulatorā ir izmantoti augstas veiktspējas komponenti un materiāli, uzlaboti svina-alvas sakausējumi un unikālas oglekļa piedevas aktīvajā masā. Jaunā progresīvā LifeGrid tehnoloģija nodrošina nemainīgu jaudu un uzlabotu izturību. Ir viena nianse AGM akumulatoru konstrukcijā, ja AGM akumulators tiek nosēdināts ļoti dziļi, piemēram, izlādēts līdz 10V, tad AGM akumulatoram, dēļ tā, ka tur ir stiklšķiedras pulveris starp šīm platēm, tas viss nevar sabirt lejā, sulfāts tiek uzturēts turpat pie svina platēm. Kad akumulators sāk lādēties, atkal pārvēršas par normālām svina platēm. Un arī šis svins ir citas konstrukcijas, jo AGM akumulators ir daudz smagāks par parasto skābes akumulatoru. AGM konstrukcijas akumulatorus tautā sauc par želeja akumulatoru, jo nekas nevar izlīt ārā. AGM akumulatoriem arī citas labas īpašības, piemēram, ātrāk uzlādējas, var dziļāk izlādēt.

– EFB akumulators, vienkāršojot – atvieglotas konstrukcijas AGM akumulators. EFB akumulators ir starp parasto skābes akumulatoru un AGM akumulatoru. Svina plates ir 2 reizes biezākas kā parastajam akumulatoram. EFB akumulators arī ir paredzēts automašīnām ar daudz elektroniku un Start-stop sistēmu. Bieži vien EFB akumulatori ir kā standarta akumulators no rūpnīcas automašīnām no 2008.gada.

Vai var AGM akumulatora vietā likt parasto skābes akumulatoru?

EFB akumulatoru un parasto skābes akumulatoru nevar uzstādīt AGM akumulatora vietā. AGM akumulatoram ir nedaudz savādāka uzlādes strāva, tā var būt impulsa vai mainīga. Tā atšķiras no parastā skābes akumulatora uzlādes strāvas, kas nāk no ģeneratora, tāpēc akumulators ir jāpieraksta borta datorā, it sevišķi BMW un Mercedes automašīnām. Automašīnām, kurām ir Start-Stop vai daudz elektronikas, vai pēc vin nr. ir paredzēts AGM akumulators, tad tāds arī ir jāliek. Ja izvēlēsies parasto skābes akumulatoru, garantija nebūs, jo pats uz savu atbildību būsi tādu uzlicis.

Kad akumulators ir jāmaina un kad tas varbūt ir vesels?

Visbiežāk jaunu akumulatoru nāk pirkt, kad ar esošo akumulatoru nevar iedarbināt automašīnu. Bet, auto īpašnieks nemaz nezina, ka ar akumulatoru ir viss kārtībā un vaina ir pašā automašīnā, jo bieži vien atnestais akumulators ir vesels. Cilvēki bieži viens nesaprot ko nozīmē, ka motors griežas, bet nepielec vai, ka motoru nevar pagriezt.
Tātad, ja motors griežas, bet nepielec. Piemēram, Tev ir 1.9 dīzelis ar beigtām kvēlsvecēm. Tu uzsildi kvēlsveces, kvēlsveču “spirāle” ir izdzisusi panelī, bet tik un tā nevar iedarbināt auto, it kā relejs parāda, ka viņš tās ir iedarbinājis, bet reāli nekas nenotiek. Tad zini, ka kvēlsveces ir beigtas un tās ir jāmaina. Šajā piemērā akumulators ir vesels, bet auto nepielec citu apsvēruma dēļ.
Otrā variantā, ja darbinot auto, dzinēju nevar pagriezt, atdeves strāva ir par vāju un akumulatoram nav jaudas iedarbināt auto. Tam var būt vairāki iemesli:
– nepareiza eļļa, piemēram, 5w30 vietā ieliets 15w40, ārā ir ziema un tā eļļa ir sastingusi, tādu dzinēju nevarēs pagriezt ne ar kādas jaudas akumulatoru.
– slikts starteris, oglītes ir apdegušas un starteris griež vājāk nekā viņam ir paredzēts. Šajā piemērā ir jāmaina starteris nevis akumulators.
– vadu savienojumi. Piemēram, BMW iet vads no akumulatora, kurš atrodas bagāžniekā, uz motoru, kurš atrodas priekšā, bieži šie vadu savienojumi var būt pie vainas, kā arī pats vads var būt bojāts vai nolietojies. Un arī šajā piemēra ar akumulatoru viss ir labi.

Kas nobeidz auto akumulatoru?

Lēnā garā akumulatoru nobeidz bieža startēšana, it sevišķi, ja mašīna vairāk stāv nekā brauc, jo regulāri tiek iedarbināta, bet netiek braukts vai maz brauc. Akumulators atdod savu jaudu startēšanas brīdī, bet atpakaļ saņem maz vai neko. Vēl akumulatoru sēdina stikla apsilde un sēdekļu apsilde. Ja joprojām akumulatoru kaut kas sēdina, tad vajag pārbaudīt auto strāvas noplūdi. Sākumā jānoskaidro cik daudz ir noplūde, kad viss tiek izslēgs, ja pārsniedz atļauto normu, tad jāmeklē, kas tad rada šo noplūdi. Iemesli var būt daudz un dažādi, piemēram, kaut kur salonā neizdziest lampiņa, kāds vads ir vaļā vai, ka koridējis spoguļa stikliņš ir vainīgs pie strāvas noplūdes. Šķiet, ka sīkums, bet, ja tā notiek ilgstoši, tad nav ko brīnīties, ka bieži mums uz veikalu atnes nodot labus akumulatorus.

Kurš ir labākais akumulatora ražotājs?

Cik cilvēku, tik viedokļu! Katram ir sava pieredze. Uz vietas veikalā ir dažādu ražotāju akumulatori. Šo 20 gadu laikā esam tirgojuši dažādu ražotāju akumulatorus, vienmēr esam mēģinājuši izvairīties no tiem akumulatoriem, kuriem ir liels procents ražošanas brāķi vai neatsaucīgs garantijas serviss. Nevar konkrēti pateikt, kurš ražotājs ir vislabākais un kalpos ilgi, viss ir atkarīgs no automašīnas tehniskā stāvokļa. Ja vēlies iegādāties jaunu akumulatoru, brauc pie mums uz veikalu Matīsa ielā 123, varēsi uzdot visus interesējušos jautājumus autospeci.lv pārdevējiem, viņi par katru akumulatoru pastāstīs visus plusus un mīnusus, kā arī ieteiks, kuru akumulatoru izvēlēties. Ņem vērā, ka Tev ieteiks to, kuru ir jāliek pēc vin numura, nevis vienalga kuru, ka tik pārdot. Un atceries, ka akumulatoriem ir garantija, un tā darbojas tikai tad, ja ir nopirkts pareizais akumulators pēc ražotāja prasības. Obligāti saglabā garantijas grāmatiņu ar čeku, jo, ja būs kāds garantijas jautājums, tad tiks prasīta garantijas grāmatiņa ar čeku vai pavadzīmi.

Atvērt WhatsApp
Sveiks!
Kā varu palīdzēt?